Όταν ο “συνταξιούχος” έπιασε 3 πέναλτι σε έναν αγώνα

931

Ήταν 4 Οκτωβρίου του 2015 όταν η Άντερλεχτ αντιμετώπιζε τη Μαλίν. Ο αγώνας ήταν για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Βελγίου και οι γηπεδούχοι ήταν στην 3η θέση, ενώ η αντίπαλος στη 13η. Κλασικά και παραδοσιακά, η Άντερλεχτ τέτοια ματς θέλει να τα παίρνει, αφού μόνιμος στόχος κάθε έτος είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος. Από την άλλη, η Μαλίν έχει στόχο την άνετη παραμονή, αλλά και ό,τι καλύτερο μπορεί στο τέλος της σεζόν. Αλλά εκείνη η ημέρα ήταν “περίεργη”.

Η Άντερλεχτ ήταν το μεγάλο φαβορί. Χωρίς καμία αμφιβολία. Η Μαλίν προσπαθούσε να κρατηθεί στον αγώνα “ζωντανή” και δεν θα το έκανε αυτό αν δεν ήταν στο τέρμα ο Ζιγιέ. Ο Φρανσουά Ζιγιέ. Ο Βέλγος τερματοφύλακας που τότε ήταν 36 ετών (γεννημένος 31/05/1979) και έπιασε σε έναν αγώνα 3 πέναλτι!!! Είναι σαν τις ιστορίες που λες για έναν αγώνα 5×5 που έπαιξες με την παρέα σου και κλασικά υπήρχε ένας αντίπαλος τερματοφύλακας που έπιανε τα πάντα. Αυτός θα μπορούσε να είναι ο Βέλγος, ο οποίος στην Μαλίν δεν είχε πάει για τη “σύνταξη”, αλλά για να αποδείξει ότι είναι από τους κορυφαίους Βέλγους πορτιέρο που έχουν υπάρξει στην χώρα του.

Στο 7’ ο Ζιλέ έπιασε το πρώτο του. Ο Πρατ είδε τον 36χρονο τότε γκολκίπερ να τον σταματάει. Στο 14’ ο Οκάκα ανέλαβε αυτός το δεύτερο πέναλτι. Βλέποντας τον συμπαίκτη του λίγα λεπτά πριν να αστοχεί, είπε να το… βάλει αυτός. Αλλά ξανά ο Ζιγιέ τον σταμάτησε. Τα λεπτά περνούσαν, η Άντερλεχτ ήθελε ένα γκολ για να μπει μπροστά, αλλά ήταν σοκαρισμένη από τα 2 άστοχα πέναλτι στην αρχή του αγώνα. Τελικά ο Οκάκα παίρνει εκδίκηση και στο 55’ σκοράρει με σουτ. Η Μαλίν στάθηκε καλά στη συνέχεια και δεν δέχτηκε άλλο γκολ, ελπίζοντας σε έναν βαθμό. Σε ένα γκολ που θα της έδινε την ισοπαλία. Στο 89’, όμως, ήρθε κι άλλο πέναλτι υπέρ της Άντερλεχτ. Ο Τίλεμανς αναλαμβάνει αυτήν τη φορά. Ο Ζιγιέ, όμως, ξανά σταματάει τους αντιπάλους.

Και στις καθυστερήσεις, έρχεται η “Θεία Δίκη” για τον 36χρονο πορτιέρο. Ήρθε η ανταμοιβή. Αυτό που του άξιζε. Η Μαλίν κάνει επίθεση στο 90’+4 και προσπαθεί να “κλέψει” τον βαθμό. Ο Κάρα με αυτογκόλ σκοράρει και το τελικό 1-1 γράφτηκε στην ιστορία. Ένας βαθμός για τη Μαλίν, που ανήκει ολοκληρωτικά στον τεράστια Φρανσουά Ζιγιέ. Για την ιστορία εκείνη την χρονιά η Άντερλεχτ τερμάτισε τρίτη και η Μαλίν δέκατη.