Το ντέρμπι των λεφτάδων-Οι 6 πιο ακριβοί αγώνες του κόσμου

898

Ανέκαθεν ο αγώνας της Μπαρτσελόνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης τραβούσε όλα τα βλέμματα του κόσμου πάνω του. Από όλες τις μεριές του κόσμου, από κάθε άκρη της Γης, όλοι κάθονται στην τηλεόρασή τους για να δουν το κλάσικο. Και όχι άδικα, αφού πρόκειται για τον αγώνα που έχει (συνολικά) τους καλύτερους ποδοσφαιριστές και όλοι οι ποδοσφαιρόφιλοι έχουν την ευκαιρία να τους δουν μέσα σε ένα γήπεδο. Έχουν την ευκαιρία να τους “χαζέψουν” για 90 και κάτι λεπτά.

Και δεν το λέμε τυχαία.

Ο αγώνας της σεζόν 2015-16 που έγινε στο “Καμπ Νου” ήταν αγώνας ρεκόρ. Οι 25 παίκτες που είχαν χρησιμοποιηθεί κόστιζαν συνολικά 1,04 δισ. ευρώ. Ακόμα και το κλάσικο της 23ης Απριλίου του 2017, όταν η Μπαρτσελόνα κέρδισε στο “Μπερναμπέου” με 3-2 χάρη σε γκολ του Μέσι στο τελευταίο λεπτό, δεν έφτασε σε αξία το προηγούμενο, αλλά ανέβηκε δεύτερο στη λίστα με 1,02 δισ. Να σημειωθεί ότι στην εξάδα δεν υπάρχουν μόνο αιώνια ντέρμπι της Πριμέρα, αλλά και ένα παιχνίδι ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Ατλέτικο Μαδρίτης, τον Σεπτέμβριο του 2016!