10 γκολ που άλλαξαν την ιστορία του ποδοσφαίρου

1987

Υπάρχουν γκολ ποιήματα, γκολ αριστουργήματα και γκολ που άλλαξαν την ιστορία του ποδόσφαιρου. Όπως τα 10 παρακάτω που έμειναν στην ιστορία, το καθένα για τον δικό του λόγο.

Τζέραρντ 2005

Το 2005 στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ στην Κωνσταντινούπολη ήταν μια ιστορική ημέρα. Η Λίβερπουλ έχανε με 3-0 από την Μίλαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στην επανάληψη κατάφεραν οι reds να ισοφαρίσουν τον αγώνα. Σκόραραν 3 τέρματα και ο Τζέραρντ είχε κάνει την αρχή με κεφαλιά. Αν δεν είχε βάλει εκείνο το γκολ ο πρώην αρχηγός της Λίβερπουλ, ίσως δεν θα μιλούσαμε για την μεγαλύτερη ανατροπή των τελευταίων ετών σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ. Τελικά οι reds επικράτησαν στον έξτρα χρόνο και πήραν την κούπα.

Γκέτσε 2014

Το 2014 έφυγε από την Ντόρτμουντ και πήγε στην Μπάγερν και τα… άκουσε άσχημα από τους Γερμανούς. Ωστόσο, στον τελικό του Μουντιάλ Γερμανία-Αργεντινή, ήταν εκείνος που έβαλε το γκολ της νίκης στο 113’ και χάρισε τον τίτλο σε αυτούς που τον χλεύαζαν. Ο ίδιος με το γκολ αυτό που έβαλε, αγαπήθηκε τελικά απ’ όλους.

Ράμος 2014

Η Ρεάλ Μαδρίτης έχανε στον τελικό του 2014 στο Τσάμπιονς Λιγκ από την Ατλέτικο Μαδρίτης με 1-0. Στις καθυστερήσεις του αγώνα κέρδισε ένα κόρνερ και ο Ράμος με κεφαλιά έκανε το 1-1. Το ματς πήγε στην παράταση και η “βασίλισσα” της Ευρώπης σήκωσε το τρόπαιο επικρατώντας τελικά με 4-1. Αν δεν ήταν ο Ισπανός αμυντικός, δεν θα πήγαινε ποτέ αυτός ο τίτλος στην Ρεάλ.

Πελέ 1968pele

Η Βραζιλία το 1968 έπαιζε με το Βέλγιο και είχε στο ρόστερ της ίσως τον κορυφαίο επιθετικό όλων των εποχών. Τον Πελέ. Σε μία φάση του αγώνα, ο Βραζιλιάνος παίρνει την μπάλα την σηκώνει και κάνει ένα ψαλίδι, σκοράροντας ένα τρομερό γκολ. Ήταν η ημέρα που ο Πελέ έδωσε μία άλλη διάσταση στο ποδόσφαιρο και το έκανε “αντισυμβατικό”.

Τόμας 1989

Εκείνη την χρονιά η Άρσεναλ πάλευε με την Λίβερπουλ για το πρωτάθλημα και το τρόπαιο θα κρινόταν στο “Άνφιλντ”. Στο γήπεδο της Λίβερπουλ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Τόμας πήρε την μπάλα, έκανε κούρσα και σκόραρε. Έτσι, η Άρσεναλ κέρδισε την Πρέμιερ Λιγκ.

Αγκουέρο 2012

Η Μάντσεστερ Σίτι ήθελε το πρωτάθλημα και στον τελευταίο αγώνα με την ΚΠΡ έπαιζε μόνο για νίκη. Το σκορ ήταν 2-2 και στο 93’ όλοι οι φίλοι των “πολιτών” έχαναν τις ελπίδες τους. Αλλά ο Αργεντινός, Κουν Αγκουέρο, με δικό του τέρμα χάρισε την Πρέμιερ Λιγκ στην ομάδα του.

Σόλσκερ 1999

Στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ το 1999 η Μπάγερν Μονάχου επικρατούσε με 1-0 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ως το… τέλος. Και στα 3 τελευταία λεπτά έγινε η ανατροπή από την ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον. Ο Σόλσκερ είχε πετύχει το νικητήριο τέρμα και μας έκανε όλους να θυμόμαστε τον πιο συναρπαστικό τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ινιέστα 2010

Η Ισπανία έπαιζε με την Ολλανδία στον τελικό του Μουντιάλ και ο αγώνας είχε πάει στην παράταση, με τους “οράνιε” να έχουν τις κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Ωστόσο, ο Ινιέστα στο 116’ με ένα “μαγικό” γκολ που το έκανε να φαίνεται απλό, έδωσε το τρόπαιο στην χώρα του.

Φαν Μπάστεν 1988

Στον τελικό του Euro το 1988 η Ολλανδία έπαιζε με την Σοβιετική Ένωση. Ο Φαν Μπάστεν που ήταν πρωταγωνιστής σε όλη την διάρκεια της διοργάνωσης, σκόραρε ένα τρομερό τέρμα στον τελικό με σουτ στην κίνηση και βοήθησε την ομάδα του για το 2-0 και την κατάκτηση του τροπαίου.

Μαραντόνα 1986

Μιλάμε για τον καλύτερο παίκτη γενικότερα όλων των εποχών (όπως χαρακτηρίζεται από τους περισσότερους). Το 1986 στο Μουντιάλ όπου η Αργεντινή το κατέκτησε, ο Μαραντόνα στον αγώνα με την Αγγλία πέτυχε το περίφημο γκολ με το “χέρι του Θεού”. Ένα τέρμα που έμεινε στην ιστορία. Έπειτα, όμως, σκόραρε και ένα γκολ ποίημα. Κατάφερε να περάσει όλους τους αντιπάλους, ακόμα και τον τερματοφύλακα και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.