Η Γαλλία του Ζιντάν, του Ανρί και του Γκριεζμάν!

209

Το παιχνίδι δεν είχε ξεκινήσει καλά για την Γαλλία και στο 19’ της αναμέτρησης έμεινε πίσω στο σκορ από γκολ του Νούνο Γκόμεζ. H Πορτογαλία είχε μπει σε θέση… οδηγού από τα πρώτα λεπτά. Είχε το πάνω χέρι. Είχε ψυχολογία. Το πρώτο ημίχρονο είχε λήξει με 1-0 και η “παρέα” του Ζιντάν και του Ανρί τότε, έπρεπε να αντιδράσει για να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Euro 2000.

Στο δεύτερο μέρος, οι Γάλλοι μπήκαν “φουριόζοι”. Ο Ανρί κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με ένα γκολ από τα… δικά του. Πήρε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ήταν με πλάτη. Παρόλα αυτά, γύρισε το σώμα του και με σουτ στην γωνία ισοφάρισε. Αυτός ήταν ο Ανρί. Αυτά έκανε πάντα!

Thierry HENRY contre Victor BAIA - FRANCE / PORTUGAL - 25.06.2000 - largeur action duel tentative de frappe euro 2000 maillot blanc demi finale

Το παιχνίδι πήγε παράταση και όλα έδειχναν ότι θα πάει και στα πέναλτι. Ούτε ο Φίγκο και ο Πίντο από την Πορτογαλία, ούτε οι “τρικολόρ” έβρισκαν τον δρόμο για τα δίχτυα παρά το γεγονός ότι προσπαθούσαν και δημιουργούσαν φάσεις για γκολ.

Ο “τρελός” με το περίεργο κούρεμα

Μέχρι που ήρθε η φάση του 116’. Όταν σε σουτ των Γάλλων, ο “τρελός” των Πορτογάλων με το περίεργο μαλλί, ο Ξαβιέ, άπλωσε το χέρι για να μην μπει η μπάλα γκολ. Ο διαιτητής έδωσε απευθείας την άσπρη βούλα. Ο Ζιντάν εκτέλεσε και οι Γάλλοι πήγαν στον τελικό, όπου σήκωσαν την κούπα κόντρα στους Ιταλούς. Αυτός ο τύπος λοιπόν, με το ξανθό μαλλί, “έδωσε” στους “τρικολόρ” την πρόκριση και “άφησε” έξω τον συμπατριώτη του Φίγκο…

zidanepenalty

Και την Πέμπτη το βράδυ, στο ματς κόντρα στους Γερμανούς, δεν υπήρχε ο Ζιντάν και ο Ανρί, ούτε ο Ξαβιέ, αλλά ο Γκριεζμάν. Με παρόμοιο τρόπο αλλά… ανάποδα. Πρώτα με πέναλτι και μετά με κανονικό γκολ έστειλε τους Γάλλους στον τελικό. Όπου εκεί θα αντιμετωπίσουν τους Πορτογάλους του Ρονάλντο. Μόνος του, ο άσος της Ατλέτικο, ξεχνάει τον χαμένο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στην Ρεάλ και βλέπει μπροστά του μόνο τον τεράστιο αγώνα της δεκάτης Ιουλίου…