«Ασημένιος» στην κορίνα F32 ο Σάκης Κωνσταντινίδης!

68

Τα εννέα μετάλλια έφτασε η ελληνική αποστολή στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Ο Σάκης Κωνσταντινίδης κατέκτησε το δεύτερό του μετάλλιο στους αγώνες, αυτήν τη φορά στην κορίνα της κατηγορίας F32, και ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Ο Ελληνας πρωταθλητής έχασε την πρώτη θέση μόλις για 22 εκατοστά. Αυτό βέβαια ουδόλως μειώνει το επίτευγμά του και την τεράστια επιτυχία του. Ο Ελληνας πρωταθλητής είχε καλύτερη βολή στα 33 μέτρα και 69 εκατοστά, με τον Πολωνό Σόκαλ να κάνει 33,91μ. στην έκτη και τελευταία προσπάθειά του. Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Στέφεν Μίλερ από το Ηνωμένο Βασίλειο, με επίδοση στα 31,93 μέτρα.

Ο παγκόσμιος ρέκορντμαν της δισκοβολίας, ο οποίος είχε πάρει το χρυσό την πρώτη ημέρα των Αγώνων, χάρισε μια ακόμη τεράστια επιτυχία στην Ελλάδα, που τα πηγαίνει θαυμάσια έως τώρα. Εξάλλου, ο Νίκος Γονιός, με καλύτερη βολή 27,26μ., κατέλαβε την 5η θέση στον τελικό, ενώ ο Δημήτρης Ζησίδης έμεινε στην 6η θέση με καλύτερη βολή στα 22,24μ.